آموزش برگزاری وبینار

وبینار چیست؟ اهداف و مزایای برگزاری وبینار

چرا باید وبینار برگزار کنیم؟ برگزاری وبینار چه مزایا و فوایدی دارد؟

5/5 - (5 امتیاز)

وبینارها و برگزاری وبینار یکی از بهترین روش ها برای یادگیری، کسب دانش، معرفی و استفاده از تجربیات افراد در کسب و کارهای مختلف می باشد.

برگزاری وبینار به برگزار کننده آن این فرصت را می دهد که خود و کسب و کار خود را با هزینه کم به افراد زیادی معرفی کند و آموزش ها و مطالب خود را برای آنها ارائه دهد.

همچنین افراد شرکت کنند در وبینار نیز بدون اینکه نیاز باشد در یک همایش یا سمینار حضوری شرکت کنند و هزینه زیادی برای حضور در آن بپردازند می توانند با دسترسی به اینترنت در سمینار آنلاین شرکت و از تجربیات و آموزش های حرفه ای که برگزار کنندگان ارائه می دهند استفاده کنند.

برگزاری وبینار یا همان سمینار آنلاین قبل از اوج گرفتن کرونا نیز وجود داشت و کسب و کارهای زیادی برای معرفی خود و ارائه مطالب خود به مشتریانی که امکان حضور در سمینار حضوری نداشتند از آن استفاده می کردند.

اما با اوج گرفتند بیماری کرونا پلتفرم هایی که خدمات برگزاری وبینار ارائه می دادند گسترس و توسعه پیدا کردند و افرادی که از این پلتفرم ها برای برگزاری و حضور در وبینار استفاده می کردند نیز به صورت انفجاری افزایش پیدا کردند.

ما در این مطلب به اینکه وبینار چیست و چرایی برگزاری آن می پردازیم.

وبینار یا سمینار آنلاین چیست؟

وبینار (Webinar) یا همان سمینار آنلاین مخفف یا کوتاه شده عبارت Web based Seminar است که در واقع ترکیبی از دو کلمه وب و سمینار می باشد.

وبینار برخلاف سمینار که به صورت حضوری برگزار می شود به صورت آنلاین و از طریق اینترنت و فضای مجازی برگزار می شود و شرکت کنندگان لازم است که به اینترنت دسترسی داشته باشند تا بتوانند در آن شرکت کنند.

در وبینار دیگر لازم نیست شما هزینه اجاره سالن بدهید یا افراد حضور فیزیکی داشته باشند.

وبینارها محدودیت هایی که یک سمینار حضوری دارد را ندارند، نیاز نیست نگران ظرفیت سالن، پذیرایی، محدویت های جغرافیایی و مدیریت هزینه های سنگین تجهیزات و برگزاری همایش یا سمینار باشید.

در یک وبینار حتی لازم نیست هر دو طرف (برگزار کننده و شرکت کننده) در یک زمان آنلاین باشند! یک وبینار را می توان به صورت از قبل ضبط شده برگزار کرد و هیچ اجباری نیست که حتما به صورت زنده برگزار شود.

وبینار نیز مشابه سمینار می تواند دارای موضوعاتی مثل سخنرانی ها، کارگاه های آموزشی، معرفی محصول، جلسات آنلاین، رویدادهای علمی و خبری و … باشد.

در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی و گسترش پلتفرم های برگزاری وبینار، حضور در یک وبینار یا برگزار کردن آن بسیار ساده شده است و فقط با دسترسی به اینترنت و لپ تاپ یا کامپیوتر و یا گوشی هوشمند به راحتی می توان یک وبینار برگزار یا در آن شرکت کرد.

بیشتر بخوانید: 6 تا بهترین سایت های برگزاری وبینار سال 99

اهداف برگزاری وبینار و کاربردهای وبینار

وبینار می تواند دارای اهداف مختلفی باشد. یک وبینار با توجه به ویژگی هایی که در بالا اشاره کردیم برای هر دسته از مخاطبان کاربردهای خاصی دارد که در زیر به تعدادی از اهداف و کاربردهای وبینار اشاره می کنیم.

اهداف و کاربردهای وبینار برای برگزار کننده

وبینار برای برگزار کننده آن می تواند اهداف و کاربردهای زیر را داشته باشد:

 • معرفی یک محصول یا کسب و کار
 • برگزاری کارگاه های آموزشی و دوره های آنلاین
 • گفتگوی آنلاین و دریافت بازخورد از مشتریان
 • برندسازی و استفاده از ظرفیت نامحدود حضور افراد
 • انجام مصاحبه و مناظره آنلاین
 • وبینار مارکتینگ و بازاریابی از طریق وبینار
 • کاهش هزینه ها و نیروی انسانی

اهداف و کاربردهای وبینار برای شرکت کننده

شخص یا فردی که در وبینار شرکت می کند نیز برای خود اهدافی دارد که در زیر تعدادی از آنها آورده شده اند:

 • پیدا کردن شناخت نسبت به یک محصول یا کسب و کار
 • حضور در کارگاه های آموزشی و دوره های آنلاین
 • امکان استفاده چندباره از وبینار (دانلود و استفاده در حالت آفلاین)
 • کاهش هزینه ها
 • نداشتن محدویت زمانی جهت شرکت در وبینار (امکان دانلود ویدئو وبینار)

فواید و مزایای برگزاری وبینار

وبینارها امکان گفتگوی متنی و به اشتراک گذاری فایل های تصویری و فایل های متنی مثل pdf، پاورپوینت و … را فراهم می کنند. علاوه بر این، امکاناتی مانند به اشتراک گذاری صفحه نمایش، ضبط ویدئوی وبینار و اجرای نظرسنجی ها هم از دیگر قابلیت های وبینارهاست.

فواید و مزایای برگزاری وبینار را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

 1. فواید و مزایای وبینار برای مدرسان، برگزار کنندگان دوره های آموزشی و کسب و کارها
 2. فواید و مزایای وبینار برای هنرجویان، دانش پژوهان و شرکت کنندگان در دوره های آموزشی و وبینارها

در ادامه این بخش به طور مختصر به هر دو بخشی که در بالا اشاره کردیم می پردازیم و تلاش می کنیم از دو دیدگاه مختلف برگزاری وبینار را بررسی و مزایای آن را برای شما بیان کنیم.

فواید و مزایای وبینار برای مدرسان، برگزار کنندگان دوره های آموزشی و کسب و کارها

مدرسان و برگزار کنندگان دوره های آموزشی بعد از شیوع کرونا و شرایط قرنطینه به یکی از اصلی ترین استفاده کنندهای پلتفرم های برگزاری وبینار تبدیل شدند. وبینار برای این دسته از مخاطبان یکی از شاه راه های درآمدزایی و معرفی برند می باشد که به تعدادی از مزایای آن برای این گروه اشاره می کنیم.

کاهش هزینه برگزاری کلاس و دوره آموزشی

همانطور که گفتیم در وبینار دیگر شما نیازی به اجازه سالن و مکان جهت برگزاری کلاس یا سمینار خود ندارید. هزینه هایی مثل پذیرایی، اجاره یا خرید تجهیزات خاص، هزینه های نیرو انسانی و مدیریت برگزاری سمینار حضوری در سمینار آنلاین حذف می شوند.

نبود نگرانی مکان برگزاری کلاس

در وبینار یا سمینار آنلاین دیگر شما نیاز نیست به دنبال یک مکان مناسب جهت برگزاری کلاس ها و آموزش های خود باشید. شما می توانید در منزل خودتان یا دفتر کارتان به راحتی وبینار خودتان را برگزار کنید.

بازاریابی و جذب شرکت کنندگان بیشتر

وقتی هزینه های برگزاری وبینار برای برگزار کننده کاهش پیدا می کند به تبع آن هزینه ها برای شرکت کنندگان نیز کاهش پیدا می کند همین موضوع باعث می شود که شرکت کنندگان بیشتری بتوانند در دوره های آنلاین شرکت کنند.

یکی دیگر از دلایل جذب بیشتر شرکت کنندگان از بین رفتن محدودیت های جغرافیایی می باشد که افراد و اقشار مختلف می توانند از هر مکانی روی کره زمین با دسترسی به اینترنت در وبینار شما شرکت کنند.

حضور شرکت کننده بیشتر برابر است با امکان بازاریابی موفق تر برای تعداد بیشتر مخاطبان و برگزار کننده می تواند محصول خود را به هزینه کمتری به افراد بیشتری معرفی کند.

برندسازی با هزینه کمتر برای کسب و کار

برندسازی همیشه یکی از پرهزینه ترین بخش های یک کسب و کار بوده است. برگزاری وبینار به واسطه هزینه های کم و امکان حضور افراد زیاد می تواند یکی از بهترین راه ها برای برندسازی باشد.

بسیاری از شرکت های بزرگ با برگزاری وبینارها و دوره های رایگان افراد زیادی را با برند و کسب و کار خود آشنا می کنند و نام خود را در ذهن مخاطبان خود حک می کنند!

فواید و مزایای وبینار برای هنرجویان، دانش پژوهان و شرکت کنندگان در وبینار

همانطور که وبینار فواید و مزایای خودش را برای برگزار کنندگان آن داشت فواید و مزایایی نیز برای شرکت کنندگان نیز دارد که در اینجا تعدادی از آنها را شرح می دهیم.

کاهش هزینه های شرکت در کلاس و دوره آموزشی

مشابه آنچیزی که در بخش قبلی گفتیم یک از جذابیت های وبینار برای شرکت کنندگان نیز کاهش هزینه شرکت در دوره های آنلاین است. کاهش هزینه باعث می شود شرکت کنندگان با گستره درآمدی مختلف بتوانند در وبینارها شرکت کنند.

بالا رفتن کیفیت یادگیری در وبینار

براساس تجربه به دست آمده مشخص شده است که یادگیری مخاطبان در وبینارها بالاتر از روش های دیگر تدریس غیرحضوری می باشد. در وبینارها مخاطبان هم ویدئو تدریس را می بینند و هم می توانند با مدرس تعامل دو طرفه داشته باشند و در این روش مخاطب بیشتر از روش های دیگر درگیر آموزش و یادگیری می شود.

همچنین می توان یک وبینار را ضبط و به صورت آفلاین مشاهده کرد که مثل این می ماند که شما بتوانید یک کلاس درس را چند بار تکرار کنید!

وبینارها محدویت زمانی و مکانی ندارند

برای شرکت در یک وبینار لازم نیست که مسافت طولانی طی شود و یا حتما در زمان خاصی در مکان خاصی حضور داشته باشیم. با دسترسی به یک اینترنت و یک کامپیوتر یا گوشی هوشمند می توان از منزل شخصی در وبینار شرکت و از محتوای آن استفاده کرد.

نبود نگرانی شیوع بیماری و مشکلات کرونا

در این لحظه که این مقاله نوشته می شود همچنان بیماری کرونا یکی از اصلی ترین نگرانی افراد جامعه می باشد. شرکت در وبینار تمام نگرانی های مرتبط با شروع کرونا و گرفتن کرونا از دیگر افراد را به صفر می رساند و افراد می توانند بدون حضور در کنار افراد دیگر در کلاس های آنلاین شرکت کنند و آموزش ببینند.

برابری و نبود تضاد طبقاتی آموزشی در وبینار

وقتی افراد در یک وبینار شرکت می کنند دیگر مهم نیست که آنها از کدام منطقه کشور یا جهان هستند همه آنها می توانند به یک اندازه از تجربیات و آموزه های اساتیدی که در وبینار تدریس می کنند استفاده کنند و تصاد طبقاتی آموزشی که امروزه در کشور عزیزمان ایران فراگیر شده است از بین می رود.

چطور یک وبینار برگزار کنیم؟

برگزاری وبینار یکی از بهترین روش ها برای تدریس، برگزاری دوره آموزشی، معرفی محصول و برند، تبلیغات و بازاریابی می باشد. برگزاری وبینار به مخاطبان شما کمک می کند با شما ارتباط برقرار کنند و همچنین می تواند باعث افزایش نرخ تعامل با مشتریان شود، در نتیجه می توانید، مخاطبین هدف خود را از این طریق پیدا کنید.

برای برگزاری یک وبینار نیاز است مؤلفه هایی رعایت شود که می توانید مقاله زیر را در این رابطه مطالعه کنید:

بیشتر بخوانید: برگزاری وبینار موفق در 5 گام ساده

امیدواریم این مطلب به شما کمک کرده باشید تا بهتر وبینار را بشیناسید و از آن به عنوان یک اهرم جهت پیشرفت کسب و کار خود استفاده کنید. خوشحال می شویم نظرات خود را برای ما بنویسید.

ایلرنو

تیم محتوای ایلرنو همواره در حال تولید محتوای آموزشی برای شما کاربران عزیز می باشد. ما در اینجا تلاش می کنیم تا اخبار مربوط به ایلرنو و نحوه استفاده از ایلرنو و برگزاری کلاس آنلاین و وبینار را برای شما راحت تر کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا